Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy zaprasza na 41. spotkanie z cyklu Lektury Profesora Hołdy wokół książki „Na podwójnym espresso” Adama Ringera , które odbędzie się 23 stycznia 2023 roku o godz. 19:00 w księgarni Wrzenie Świata (przy ul. Gałczyńskiego 7 w Warszawie).
„Na podwójnym espresso. Życie w trzech aktach” to opowieść o niezwykłej drodze życiowej Adama Ringera, który jako „dziecko powojennej Warszawy, zmuszony uciekać z Polski w 1968 roku, emigruje do Szwecji. Mając prawie gotowy doktorat na temat „Solidarności”, rzuca pracę naukową i Uniwersytet Sztokholmski. Wraca po 25 latach do Warszawy, aby zająć się biznesem w wolnej Polsce. Otwiera tym samym kolejny etap swojego bogatego życia”.
Jest to jednocześnie opowieść o Polsce: Polsce polskich Żydów, Polsce Marca 68′, Polsce odzyskiwanej wolności i Polsce ostatnich -trudnych – lat. Wywiad-rzeka, jaki z Adamem Ringerem – założycielem i szefem popularnej sieci kawiarni Green Caffe Nero, przeprowadzili dziennikarze Grzegorz Kubicki i Maciej Drzewicki jest jednocześnie uważną rozmową o tworzącej się po upadku komunizmu państwowości i gospodarce, o roli i znaczeniu wolności, praworządności oraz wspólnoty, i wreszcie o tym, co sam Adam Ringer wskazuje jako najważniejszy aspekt funkcjonowania jednostki i zbiorowości – demokracji.
Podczas kolejnego spotkania w cyklu Lektury Profesora Hołdy chcemy tę ciekawą rozmowę kontynuować, zastanawiając się wspólnie nad warunkami, jakie muszą zostać spełnione, aby umacniać system demokratyczny, we wszystkich aspektach jego funkcjonowania.
Dyskusję poprowadzi:
red. Marcin Dobrowolski
red. Marcin Dobrowolski
W dyskusji wezmą udział:
dr Adam Ringer
dr Aleksandra Gliszczyńska-Grabias
adw. Paulina Kieszkowska-Knapik
dr Adam Ringer
dr Aleksandra Gliszczyńska-Grabias
adw. Paulina Kieszkowska-Knapik