X. Gala Nagrody im. Prof. Zbigniewa Hołdy

W sobotę (17 grudnia) w Lublinie odbyła się X. Gala wręczenia Nagrody im. Prof. Zbigniewa Hołdy.

Tegorocznymi Laureatami są sędzia Waldemar Żurek oraz Aborcyjny Dream Team.

Laudacje wygłosili dr hab. Adam Bodnar oraz Monika Sznajderman.

W ubiegłym roku wręczając tutaj Nagrodę im. prof. Hołdy nie wiedzieliśmy, że w lutym wybuchnie okrutna i barbarzyńska wojna w Ukrainie. Nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego co wydarzy się w tym roku. Nie spodziewaliśmy się, że miliony Ukraińców będą emigrować do Polski.  – takimi słowami rozpoczęła galę Maria Ejchart-Dubois – Prezeska Stowarzyszenia.

Zarówno ja jak i państwo tutaj na sali mamy głębokie przekonanie, że postawa milionów Polaków, te otwarte serca, które pokazaliśmy jeżdżąc na granicę, udzielając schronienia i wszelkiego rodzaju pomocy to bez wątpienia najważniejsze wydarzenie w ochronie praw i godności człowieka w tym roku. – dodała mec. Sylwia Gregorczyk-Abram – Członkini Zarządu Stowarzyszenia.

Miliony ludzi zdecydowały się opuścić swoje miasta, miasteczka i wsie szukając bezpiecznego schronienia. Dotarły do Polski, do naszych miast, miasteczek i wsi. Ogromną solidarnością i pomocą osób, które w większości nigdy wcześniej były wolontariuszami i wolontariuszkami, udało się sprawić, że środki pomocy do tych uchodźców trafiły. W obliczu zimy, trzeba jednak pamiętać, że ta pomoc wciąż jest potrzebna. – Anna Dąbrowska – współzałożycielka Grupy Granica oraz Członkini Stowarzyszenia

Uhonorowana została także dr Hanna Machińska, była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich i Honorowa Członkini Stowarzyszenia.

Sama nazwała Nagrodę im. Prof. Zbigniewa Hołdy „Oscarem Praw Człowieka” i takim wyróżnieniem została nagrodzona.

 

Nagranie ceremonii:

https://www.facebook.com/WolneSady/videos/713480306657277

Relacje prasowe:

https://lublin.wyborcza.pl/lublin/7,48724,29274875,aborcyjny-dream-team-i-sedzia-waldemar-zurek-z-nagroda-im-prof.html

 

 

Przewijanie do góry