X. Gala Nagrody im. Zbigniewa Hołdy

Kapituła Nagrody im. Prof. Zbigniewa Hołdy przyznała w 2022 r. dwie niezależne Nagrody.

• Laureatem pierwszej jest sędzia Waldemar Żurek – sędzia szczególnie represjonowany
przez władzę publiczne za brak zgody na łamanie zasad praworządności i jego
konsekwentną walkę o nią przed międzynarodowymi Trybunałami.

• Drugą Nagrodę otrzyma Aborcyjny Dream Team – jako symbol środowiska działającego
na rzecz praw kobiet, realizującego konstytucyjne prawo pozyskiwania i
rozpowszechniania informacji.

Laudację wygłoszą dr hab. Adam Bodnar oraz Monika Sznajderman – członkowie Kapituły i
laureaci Nagrody z lat ubiegłych.

Choć Kapituła przyznała w tym roku dwie osobne Nagrody, łączy je kilka kwestii.

Po pierwsze – zarówno praworządność i niezawisłość sędziowska, jak i prawa kobiet jako prawa człowieka to idee, dla których działał patron Stowarzyszenia prof. Zbigniew Hołda. Te idee zapisane są w statucie Stowarzyszenia i w regulaminie Nagrody, który przewiduje przyznawanie Nagrody osobom: działającym „na rzecz poszanowania zasady praworządności, demokracji oraz ochrony praw człowieka”, a także działającym „na rzecz promocji pracy społecznej oraz postaw będących przykładem bezkompromisowości, odwagi obywatelskiej oraz otwartego myślenia o problemach społecznych i sposobach ich rozwiązania”.

Po drugie, obserwując sytuację Waldemara Żurka, który stał się symbolem represji wobec
sędziów oraz patrząc na aktywność informacyjną środowisk kobiecych oczywistym jest, że
władza polityczna przejmowała sądy i trybunały właśnie po to, by w sposób nieograniczony ingerować w prawa i wolności obywatelskie.

Gala wręczenia Nagród odbędzie się w sobotę, 17 grudnia 2022 r., o godz. 17.00, w Sali
Widowiskowej Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS – Chatka Żaka

X Gala Nagrody im. Prof. Zbigniewa Hołdy odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Lublin.

Wydarzenie organizowane jest dzięki wsparciu Miasta Lublin.

 

 

Przewijanie do góry